PERFORMATYWNE CZYTANIE DRAMATU „NASZA KLASA" TADEUSZA SŁOBODZIANKA

Avatar autora
Adrian Madej
Udostępnij:

W niedzielę, 10 września, w Rozwadowskim Domu Kultury "Sokół" odbyło się performatywne czytanie, który było zwieńczeniem przygotowujących do niego warsztatów. Wspólnie odkrywaliśmy poruszającą historię "Naszej Klasy" – dramatu, który przypomniał nam, jak ważne jest dbanie o pamięć i unikanie tragicznych wydarzeń z przeszłości

Podczas inscenizowanego czytania performatywnego usłyszeliśmy historię 10 uczniów i uczennic, Polaków, jak i Żydów, kolegów i koleżanek z jednej klasy, którzy siedząc ze sobą w tych samych ławkach, wspólnie się uczyli, bawili, przyjaźnili, a nawet zakochiwali w sobie. Była to jednak przede wszystkim historia dramatu, który nigdy nie powinien mieć miejsca, do którego my, jako ludzie nie powinniśmy byli dopuścić, a jednak się wydarzył. Mowa tu o masowym mordzie ludności żydowskiej w Jedwabnem w 1941 roku… Stalowowolskie czytanie sztuki miało na celu nie tylko przypomnienie i opowiedzenie o tym tragicznym wydarzeniu, dbanie o pamięć o nim, czy oddanie czci zmarłym. Z całą mocą chcieliśmy zwrócić uwagę na to, że historia lubi zataczać koło, a kolejne pokolenia powinny zrobić wszystko, by do takich tragedii nie dochodziło. Dlatego też tekst Tadeusza Słobodzianka uzupełniony został współczesnymi cytatami zaczerpniętymi z życia, przede wszystkim z Internetu – komentarzami, które ranią, obrażają i poniżają różne osoby ze względu na ich odmienność względem innych. Naszym wystąpieniem pragniemy przypomnieć jednak, że nawet w Internecie nikt nie jest bezimienny i bezkarny, a każde okrutne zachowanie zasługuje na odpowiednią karę. Ofiary przemocy mogą w każdej chwili zawołać o pomoc, jeśli tylko wiedzą, do kogo się zwrócić.

---------------------------------------------------

Zadanie zrealizowano w ramach projektu „Przebudowa i wykonanie prac konserwatorskich w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli celem efektywnego wykorzystania dziedzictwa kulturowego” dofinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014 – 2021.

Poprzednie wpisy

Zainteresował cię ten wpis? Sprawdź inne!