"TAJEMNICE PRZYSZOWSKIEGO LASU" - OFERTA SPEKTAKLU I ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

Avatar autora
Agata Tonderys
Udostępnij:

OFERTA EDUKACYJNA


Folklor ludowy to przebogaty i malowniczy zbiór zwyczajów, obrzędów, tańców, pieśni i przyśpiewek. Te elementy razem tworzą tożsamość grupy etnicznej wyróżniając ją z ogółu. Folklor słowny Lasowiaków jest określany przez Franciszka Kotulę jako „osobliwy”. Typowy dla niezłomnych i hardych mieszkańców niedostępnej Puszczy Sandomierskiej. Zajęcia edukacyjne w Miejskim Domu Kultury to doskonały sposób na poznanie rodzimej kultury Lasowiaków. Temat, który Państwu prezentujemy w niniejszej ofercie został opracowany według nowej podstawy programowej. Zajęcia oparto o badania etnograficzne, źródła folkloru lasowiackiego oraz współczesne techniki dydaktyczne. Odkrywają przed ich uczestnikami melodie i rytmy pieśni lasowiackich, tajniki tanecznych kroków i tradycyjnych dźwięków puszczy.


„Oj nie widać, oj nie widać mego lasowiaczka” – warsztat bazujący na folklorze słownym oraz muzycznym Lasowiaków.
Głównym tematem będą tradycje śpiewacze i muzyczne mieszkańców Puszczy Sandomierskiej. Przy wykorzystaniu elementów choreograficznych, muzycznych oraz materiałów edukacyjnych specjalnie przygotowanych do potrzeb zajęć, edukatorzy odkryją przed uczestnikami tajniki lasowickich dudów czyli muzyków oraz wiejskich potańcówek . Dzieci zdobędą wiedzę na temat charakterystycznego folkloru słownego lasowiaków, jego elementów i atrybutów. Uczestnicy nauczą się podstawowych kroków tanecznych oraz tekstów przyśpiewek. Dzieci będą miały szanse zetknąć się z rzeczywistym folklorem muzycznym Lasowiaków, improwizować do dźwięków lasowickich instrumentów oraz zrozumieć zwyczaje towarzyskie tej grupy.

UWAGA! Brak wolnych miejsc na spektakl. Prosimy o cierpliwe oczekiwanie na kolejną edycję "Tajemnic Przyszowskiego Lasu" w wykonaniu teatru lalkowego "Przytulanka", które odbędą się w grudniu bieżącego roku. 

Poprzednie wpisy

Zainteresował cię ten wpis? Sprawdź inne!