GRZEGORZ ROSIŃSKI

"Spełniło się moje marzenie." - powiedział Grzegorz Rosiński odwiedzając Stalową Wolę na Festiwalu Miasto Komiksów po 60 latach nieobecności. Los zawiódł go w daleki świat, jako znanego i utalentowanego grafika, malarza, rysownika komiksowego.

Urodził się 3 sierpnia 1941 w Stalowej Woli, gdzie spędził pierwsze 5 lat swojego życia. Jest absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dość wcześnie zajął się komiksem, stworzył rysunki do serii: "Kapitan Żbik", "Pilot Śmigłowca", "Legendarna Historia Polski". W 1976 roku objął kierownictwo artystyczne magazynu "Relax". W stanie wojennym wyjechał do Belgii, gdzie powstały komiksy: "Szninkiel" i "Yans". Wraz ze scenarzystą Jean'em Van Hamme'em stworzył serię "Thorgal", która szybko zyskała dużą popularność w Europie. Jest także twórcą "Skargi utraconych ziem".

Za swoje prace otrzymał liczne nagrody: Saint - Michel w 1979, Grand Prix Alp w 1988, na festiwali komiksów w Sierre, w Durbuy w Belgii, dla najlepszego rysownika przez Belgijskie Stowarzyszenie Komiksu.
8 września 2006 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia i zasługi dla kultury polskiej, a 6 października 2007 roku odznaczony srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis wręczonym podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi.
Od 1992 mieszka w Szwajcarii, gdzie wykłada sztukę komiksu w Szkole Sztuk Pięknych EPAC w Sion.
7 sierpnia 2010 został uhonorowany tytułem "Ambasadora Stalowej Woli" w Miejskim Domu Kultury za godne reprezentowanie Stalowej Woli w świecie.