MŁODZIEŻOWA ORKIESTRA DĘTA

W 1986 roku z uczniów VII i VIII klas chóralnych chóru „Cantus” została utworzona Młodzieżowa Orkiestra Dęta, której kapelmistrzem został Mieczysław Paruch. 8 marca 1986 roku zespół zaprezentował się po raz pierwszy publiczności w Stalowej Woli. Uczniowie piątych klas chóru „Cantus” rozpoczynali obowiązkową naukę gry na instrumentach dętych. Po dwóch latach spotykali się na wspólnych próbach Młodzieżowej Orkiestry Dętej. Zmiana pokoleń przeistaczała się w sztukę kontynuacji.

W latach 1987-1988 Młodzieżowa Orkiestra Dęta zdobywała pierwsze doświadczenia, występując w kraju i za granicą. Podczas Harcerskiego Festiwalu Młodzieży Szkolnej w Kielcach w lipcu 1987 r. została uhonorowana „Srebrną Jodłą” w kategorii orkiestr dętych. W maju 1989 roku wraz z chórem “Cantus” przebywała w RFN i Danii, gdzie wystąpiła z koncertami w Werl (RFN) i Naskov (Dania). Ukoronowaniem tras koncertowych było tournee po Belgii (m. in. w Evergem).

Dzięki wypracowanemu przez lata modelowi kształcenia w klasach chóralnych, w Orkiestrze Dętej pojawili się nowi przede wszystkim młodzi muzycy – wychowankowie Mieczysława Parucha, kapelmistrza Orkiestry Dętej oraz Tadeusza Szubartowskiego, Romualda Pająka i Mariusza Godziny. W okresie tym kształtowało się nowe oblicze zespołu. Orkiestra Dęta nie wykonywała tylko utworów marszowych, ale również opracowane przez kapelmistrza M. Parucha utwory muzyki rozrywkowej np. G. Gershwina, L. Bernsteina…

Zespół doskonalił swój warsztat, biorąc udział w turniejach i przeglądach. W 2000 roku Orkiestra Dęta Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli uczestniczyła w Turnieju Orkiestr Dętych w Białymstoku, Turnieju Orkiestr w Biłgoraju oraz w 2002 r. w Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych w Kolbuszowej, którego została laureatem. Na zaproszenie przyjaciół ze środowiska muzycznego Orkiestra Dęta w 2000 roku koncertowała dla mieszkańców Białorusi.

Zespół prowadzony przez kapelmistrza Mieczysława Parucha prezentował swoim słuchaczom światowe przeboje muzyki rozrywkowej, szlagiery paradne. Współpracował z Zespołem Tańca Estradowego „Mała Volta” (prow. Agnieszka Guzik) oraz Klubem Tańca Towarzyskiego „Mała Volta” (prow. Beata Główka) w programie tańców latynoamerykańskich. Akompaniował solistom Studium Wokalnego „Prymka” (prow. Teresa Barbara Myśliwiec). Wykonywał muzykę do parad w okresie współpracy z mażoretkami NCK „Sokół” w Nisku. W 2011 roku wyjechał z koncertami na Ukrainę, gdzie m. in. występował przed Teatrem Lwowskim.

W Stalowej Woli Orkiestra Dęta stale uczestniczy w cyklicznych imprezach organizowanych przez Miejski Dom Kultury, jak m. in. Dni Stalowej Woli, Święty Mikołaj i Jego Goście, Pikniki przy fontannie, uroczystości patriotyczne, jubileuszowe i festiwale.

Mieczysław Paruch i Tadeusz Szubartowski od 1998 roku uczestniczyli w programie edukacyjno-umuzykalniającym dla dzieci „Klasy artystyczne” w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 1, ucząc dzieci gry na instrumentach dętych. W ramach tego projektu powstała Dziecięca Orkiestra Dęta.

Tekst autorstwa Marka Woynarowskiego i Marka Gruchoty; pochodzi z folderu wydanego na Jubileusz 60-lecia Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli w 2013 roku.