DR JERZY AUGUSTYŃSKI

JERZY AUGUSTYŃSKI – doktor sztuk muzycznych, dyrygent, pedagog, menedżer kultury, nauczyciel akademicki, zastępca dyrektora Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli z którym zawodowo związany jest nieprzerwanie od 1979 r, założyciel, dyrektor artystyczny i dyrygent Chóru Kameralnego MDK.


Urodzony 15 września 1958 roku w Tarnowie. Wychował się w rodzinie o dużych tradycjach chóralnych. Jego dziadek Józef Augustyński już w latach międzywojennych prowadził chór mieszany w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Tyliczu, stryj Kazimierz natomiast przed wojną był dyrygentem chórów m. innymi w Zbarażu a w roku 1946 założycielem i do roku 1980 dyrygentem do dziś istniejącego chóru „Con Anima” w Żarach. Dyrygentem jest również brat stryjeczny Józef – student prof. Stefana Stuligrosza w poznańskiej Akademii Muzycznej, obecnie nauczyciel muzyki w Los Angeles. Podstawy wiedzy muzycznej zdobył w domu rodzinnym oraz w Ognisku Muzycznym (fortepian). Od dziecka również aktywnie uczestniczył w amatorskim ruchu muzycznym.


Jest wychowankiem mieleckiego chóru „Słowiki” założonego i prowadzonego w Domu Kultury Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL przez Stanisława Steczkowskiego, którego uważa za swojego artystycznego Mistrza. To właśnie z Jego inicjatywy, w 1979 r. przyjechał do Stalowej Woli i podjął pracę w Domu Kultury, wkrótce rozpoczynając równoczesne studia w Instytucie Wychowania Muzycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach (obecnie Uniwersytet Jana Kochanowskiego) a zaraz później studia chórmistrzowskie w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, gdzie kształcił się pod kierunkiem między innymi Profesorów Violetty Bieleckiej, Andrzeja Banasiewicza, Ryszarda Zimaka i Jana Łukaszewskiego. Swoją wiedzę pogłębiał także w krakowskiej Akademii Muzycznej podczas studiów podyplomowych o specjalności Zarządzanie Kulturą w Wymiarze Europejskim a stopień doktora w dziedzinie sztuk muzycznych na podstawie dysertacji „Znaczenie sakralnej muzyki chóralnej w procesie kształcenia wokalnego chórzysty” (promotor Prof. dr hab. Małgorzata Nowak) otrzymał w 2018 r. na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie”. Wielokrotnie uczestniczył w kursach doskonalenia wokalnego i seminariach dla dyrygentów zarówno w kraju, jak i za granicą, między innymi w warsztatach interpretacji chóralnej muzyki afroamerykańskiej pod kierunkiem dr. Roberta L. Morrisa z USA. Jednym z ważniejszych etapów jego artystycznej drogi był wieloletni udział w chórze Międzynarodowej Akademii Chóralnej „In Terra Pax”, której współtwórcą był Prof. Jan Szyrocki. Był to ważny okres zdobywania doświadczeń, pogłębiania wiedzy oraz doskonalenia swojego warsztatu dyrygenckiego dzięki pracy pod dyrekcją wybitnych mistrzów batuty z Europy i USA m. innymi prof. Benedykta Błońskiego, Wernera Pfaff’a, dr. Richarda Zielińskiego ale także inspiracja do ciągłych poszukiwań repertuarowych.
W Zakładowym Domu Kultury HSW (obecny MDK) w latach 1979-1998 był instruktorem muzyki w utworzonych przez Stanisława Steczkowskiego „klasach chóralnych” działających we współpracy ze Szkołami Podstawowymi Nr 1 i 4 a następnie 11. Od roku 1998 natomiast prowadzi zajęcia w ramach zainicjowanego przez siebie programu edukacyjnego „klasy artystyczne”, realizowanego we współpracy ze Szkołą Podstawowa Nr 1. Ze szkołą tą wiąże się kolejna karta zawodowa Jerzego Augustyńskiego -w latach 1984-2011 pracował tam bowiem równocześnie jako nauczyciel przedmiotu muzyka.


W lutym 1985 r. Jerzy Augustyński zakłada Chór Kameralny z którym to praca staje się wkrótce najważniejszą dla niego dziedziną działalności zawodowej stwarzającą możliwość realizacji i spełnienia muzycznych pasji.


Jako dyrygent wystąpił z chórem na ponad 840 koncertach zarówno w Polsce jak też podczas 41 zagranicznych podróży koncertowych do krajów Europy, Azji, Ameryki Północnej i Południowej, reprezentując Polskę na wielu imprezach muzycznych o zasięgu europejskim oraz światowym, miedzy innymi w Niemczech na międzynarodowych festiwalach muzyki w Villingen-Schwenningen, Biberach, Wehr bei Basel, Biberach, „Jinan International Chorus Festival” w Chinach, „Festival Coral Internacional de Medelin Jose Maria Bravo Marquez” w Kolumbii, „Mundial de Coros” w Meksyku, „Idaho International Choral Festival” w USA, Polonia Festival w Wielkiej Brytanii. Chór uczestniczył również w 4 ogólnopolskich i 4 międzynarodowych konkursach muzyki chóralnej, na których za każdym razem znajdował się w gronie laureatów.


Kilkakrotnie Dyrygował wykonaniem oratoriów „Santo” i „Miłosierdzie Boże” zaprzyjaźnionego poznańskiego kompozytora Zbigniewa Małkowicza w wykonaniu Jego zespołu Lumen, uznanych artystów polskiej sceny muzycznej Marzeny Małkowicz, Aleksandry Małkowicz, Joanny Koniecznej, Marka Bałaty, Jacka Kotlarskiego , Janusza Szroma oraz Chóru Kameralnego.


Jako dyrygent współpracuje również z orkiestrą PSM I i II stopnia im. M. Karłowicza w Mielcu.


Jerzy Augustyński często uczestniczy a także przewodniczy w pracach Jury chóralnych i muzycznych przeglądów oraz konkursów, jest też autorem szkolnych programów edukacyjnych z dziedziny muzyki. W MDK od 2008 r. prowadzi cykliczne koncerty „Podwieczorek przy fortepianie” – są to występy polskich i zagranicznych młodych pianistów, śpiewaków oraz zespołów kameralnych. Od 2011 kieruje natomiast również cyklicznym, popularyzującym wspólne śpiewanie projektem „Wniebogłosy” z udziałem stalowowolskich chórów. W latach 2011- 2019 w MDK kierował także pracą chóru i zespołu wokalnego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W ramach stowarzyszenia „Razem w Europie” którego jest współzałożycielem i członkiem zarządu, organizuje liczne warsztaty i obozy muzyczne dla Chóru Kameralnego, Zespołu Wokalnego UTW, Chóru Cantus , Puellarum Cantus oraz dzieci z klas chóralnych i klas artystycznych między innymi w ramach programu Narodowego Centrum Kultury : „Polsko-Ukraińska Wymiana Młodzieży”. Prowadzi też zajęcia: „emisja głosu w mowie zawodowej” dla nauczycieli oraz studentów kierunków pedagogicznych.


Poza działalnością muzyczną w latach 1980-1992 kierował w Domu Kultury pracą klubu fotograficznego „Fenix”, który skupiał wielu utalentowanych twórców specjalizujących się w czarno-białej fotografii analogowej. Od 2016 r. natomiast, jest członkiem zespołu aktorskiego teatru lalkowego Przytulanka, gdzie wykonuje również solowe partie wokalne. W kwietniu 2019 r. został powołany na stanowisko wicedyrektora MDK.

Za osiągnięcia w pracy artystycznej i pedagogicznej wielokrotnie wyróżniany miedzy innymi:, odznaką Zasłużony Działacz Kultury, tytułem „Zasłużony dla Miasta Stalowa Wola”, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Dyplomem Ministra Kultury za całokształt działalności w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury; medalem Zasłużony dla Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Stalowej Woli; Nagrodą Zarządu Województwa Podkarpackiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki, Złotą Odznaką oraz Złotą Odznaką z wieńcem laurowym Zarządu Głównego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, medalem „Gloria Artis” – Zasłużony Kulturze, odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, tytułem „Człowiek Naszego Czasu”.


W roku 2015, za działalność na rzecz rozwoju chóralistyki, edukacji muzycznej kilku pokoleń mieszkańców Stalowej Woli oraz popularyzację polskiej kultury muzycznej za granicą prezydent RP Andrzej Duda uhonorował go Złotym Krzyżem Zasługi.

Jerzy Augustyński zajmuje się również aktywną działalnością związkową, samorządową oraz społeczną.


Był radnym Rady Powiatu Stalowowolskiego w kadencji 2006-2010, przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZS „Solidarność” w latach 2010-2014, radnym Rady Miasta Stalowa Wola w kadencji 2014-2018. Jest również współzałożycielem i członkiem zarządu stowarzyszenia „Razem w Europie” oraz wiceprezesem zarządu fundacji „Polonia”.