EWA WOJCIECHOWSKA


Ewa Wojciechowska to kolejna ważna kobieca osobowość Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli. Jest wokalistką i tancerką związaną z ruchem amatorskim od października 1962 roku. Zaczynała od występów w grupie Alojzego Szopy, następnie została tancerką w Zespole Pieśni i Tańca „Lasowiacy”, którym kierował Ignacy Wachowiak. Karierę wokalistki kontynuuje w chórze „Lasowiacy”. Jest wspaniałą, niepowtarzalną solistką obdarzoną subtelnym sopranem. Wykonuje nie tylko repertuar ludowy, popularny, ale szczególne uznanie publiczności zyskuje podczas koncertów muzyki operetkowej czy klasycznej.

Razem z Stanisławem Sądejem tworzy wokalny duet od ponad pół wieku, który zadziwiał swoim poziomem widownię Teatru Wielkiego i Sali Kongresowej. Występowała z „Lasowiakami”, na swoim koncie ma również nagrania w Telewizji Polskiej, Polskim Radiu i prezentacje podczas ogólnopolskich dożynek na Stadionie X – lecia w Warszawie.

Swoimi wystąpieniami znacznie uświetniła takie wydarzenia w Stalowej Woli jak: Koncert Wielkanocny w Klasztorze Braci Kapucynów, widowisko „Wielka sława to żart” i „Syrenka i lew – rewia piosenek miłych dla ucha” w Sali widowiskowej MDK i na scenach całego Podkarpacia. W ciągu kilkudziesięciu lat swojej twórczości promowała miasto oraz region na polskich i zagranicznych scenach.

Za swoje artystyczne dokonania otrzymała Brązowy Krzyż Zasługi w 1977roku., Srebrną Odznakę Honorową "Za pracę społeczną w ZDK" Kombinatu Huta Stalowa Wola w 1946r., Odznakę Zasłużonego Działacza Kultury w 1980r.