Stanisław Steczkowski to polski dyrygent chóralny, twórca i założyciel wielu chórów; znany pedagog i krzewiciel kultury muzycznej w Stalowej Woli.
Urodził się 18 kwietnia 1935 roku w Duląbce koło Jasła. Kształcił się w Rzeszowie oraz na kursach muzycznych w całej Polsce. Był przede wszystkim dyrygentem, grał jednak również na trąbce i fortepianie.
Kilkakrotnie tracił pracę i zmieniał miejsce zamieszkania. Wszędzie tam, gdzie rodzina Steczkowskich zamieszkiwała - w Częstochowie, Rzeszowie, Stalowej Woli, Mielcu, Dukli i Sieniawie - zakładał i prowadził chóry oraz uczył muzyki.
Muzyka była jego życiem. Był głową jednej z najsłynniejszych rodzin muzycznych. Dbał o muzyczne wykształcenie swoich dzieci - od najmłodszych lat posyłał je do szkoły muzycznej. Wraz z żoną Danutą - z zawodu muzykiem pedagogiem - założyli muzyczny zespół rodzinny, z którym koncertowali po całej Europie. Sam organizował rodzinne wyjazdy na festiwale i koncerty. Ich dom zawsze wypełniała muzyka. Dziewięcioro jego dzieci - sześć córek i trzech synów - zawodowo zajmuje się muzyką.
W 1978 roku przybył z rodziną do Stalowej Woli. Był człowiekiem, który rozśpiewał to miasto. Prowadził tu działalność pedagogiczną, a szczególnie popularyzował muzykę chóralną. Jednym z największych jego sukcesów było założenie tu szkoły chóralnej, w której uczył od podstaw muzyki. Był dyrygentem chóru żeńskiego przy Zespole Szkół Ogólnokształcących oraz Chóru Chłopięco-Męskiego "Cantus" działającego przy Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli. Z jego inicjatywy powstała także Orkiestra Dęta przy MDK.
Steczkowski został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za zasługi w działalności na rzecz kultury z postanowienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25 kwietnia 1997 roku.
Zmarł 7 stycznia 2001 roku w Warszawie. Pochowany został na cmentarzu komunalnym w Stalowej Woli.
Na Międzynarodowych Spotkaniach Rodzin Muzykujących w Dobrym Mieście corocznie przyznawana jest nagroda im. Stanisława Steczkowskiego.
Źródło: www.stalowka.net, “Steczkowski Stanisław”: https://www.stalowka.net/encyklopedia.php?dx=3 [dostęp online].