Po odejściu M. Bieniasa chór występował razem z zespołem “Lasowiacy”. Chór “Lasowiaków” pod kierownictwem i opieką Alojzego Szopy w latach 60. osiągnął poziom porównywalny jedynie z chórem ZPiT “Śląsk”.
Od października 2001 roku dyrygentem Chóru ZPiT “Lasowiacy” został Piotr Szpara, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. W 2002 roku Chór stworzył samodzielny zespół i rozszerzył swój profil repertuarowy. Do tradycyjnie wykonywanych pieśni ludowych dołączył arie operetkowe, pieśni chóralne kompozytorów polskich i innych narodowości, pieśni religijne, pieśni biesiadne…
W okresie tworzenia nowego oblicza zespołu, dzięki bogatemu repertuarowi, Chór “Lasowiacy” uczestniczył w licznych koncertach i uroczystościach. Dzięki dobrej współpracy z innymi zespołami działającymi w MDK Chór przygotował spektakl operetkowo-musicalowy: “Wielka sława to żart”. Spektakl cieszył się wielkim zainteresowaniem i był wystawiany wielokrotnie w Stalowej Woli oraz m.in. na scenie Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie i w auli Politechniki Rzeszowskiej. Podczas występów w Stalowej Woli i Rzeszowie szczególnym powodzeniem cieszyły się brawurowo wykonane partie wokalne śpiewane przez Ewę Wojciechowską - sopran, Elżbietę Seweryn - alt, Stanisława Sądeja - tenor i Piotra Szparę - tenor.
W 2009 roku Chór “Lasowiacy” założył stowarzyszenie. Sezon 2009/2010 obfitował w liczne wyjazdy zagraniczne. Chór gościł w Kanadzie i USA, gdzie występował na festiwalach folklorystycznych. Wielkim wyróżnieniem dla chóru był koncert na przejściu granicznym ze Słowacją z okazji wejścia Polski do Grupy Schengen. W roku 2009 i 2010 zespół uczestniczył w Festiwalu “Balkan Folk Fest” w Kiten (Bułgaria).
Kolejną sceniczną odsłoną Chóru “Lasowiacy” był spektakl “Syrenka i Lew”, dwuaktowe widowisko z piosenkami m.in. Hanki Ordonówny, Eugeniusza Bodo w pierwszym akcie oraz urokliwymi melodiami lwowskimi w drugim akcie. Autorem pomysłu, aranżerem wykonywanych utworów i kierownikiem artystycznym przedsięwzięcia był Bartosz Kanach, współpracujący z Chórem “Lasowiacy” jako akompaniator od 2004 roku. Premiera widowiska “Syrenka i Lew” miała miejsce 11 listopada 2010 roku na scenie MDK w 92. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i została przyjęta przez licznie zgromadzoną publiczność owacjami na stojąco.
W latach 2011-2012 zespół nadal prowadził intensywną działalność koncertową. Występował w projektach MDK: “Wniebogłosy”, “Noc z kulturką”; uczestniczył w koncertach charytatywnych: dla Oliwki, podczas Pikników Charytatywnych przy klasztorze Kapucynów, przed kościołem św. Floriana na pikniku organizowanym na rzecz osób niepełnosprawnych. Był wielokrotnie zapraszany przez starostę do uświetniania Dożynek Powiatowych. Prezentował koncerty z repertuarem piosenek lwowskich. Występował ze swoimi spektaklami muzycznymi: “Wielka sława to żart” oraz “Syrenka i Lew”. Nawiązał współpracę z zespołem “Barwinok” z Tarnopola i gościł z cyklem koncertów na Ukrainie.
Tekst pochodzi z: Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli (2013): 60 lat naszego Domu Kultury, red. A. Garbacz, s. 16-17.