Z inicjatywy choreografów Aliny Wawrzyniak-Wołczko - wychowanki ZPiT “Harnam” z Łodzi - i Antoniego Wołczko powstał w 1966 Zespół Pieśni i Tańca “Mali Lasowiacy” przygotowujący następne pokolenia miłośników tańca i śpiewu ludowego.
W trudnym okresie kształtowania oblicza nowo powstałego Zespołu Pieśni i Tańca “Mali Lasowiacy” współpracował z Aliną Wawrzyniak-Wołczko jako akompaniator Błażej Rosołowski, który entuzjazmem i zdolnościami muzycznymi dopomagał nie tylko przy opracowywaniu programu. Zorganizował i prowadził dla młodych adeptów sztuki tańca oraz śpiewu ludowego zajęcia wokalne. W 1968 r. założył przy ZPiT “Mali Lasowiacy” Młodzieżową Orkiestrę Kameralną.
W maju 1971 r. ZPiT “Mali Lasowiacy” wystąpił z koncertem przed kamerami TV Kraków w programie dla Interwizji.
W tym samym roku zaprezentował swój kunszt wykonawczy po raz pierwszy poza granicami kraju. Wystąpił z programem wzbogaconym o tańce beskidzkie i żywieckie podczas Międzynarodowych Konfrontacji Dziecięcych Zespołów w Preszowie. Publiczność czechosłowacka spotkała się z “Małymi Lasowiakami” również i w następnym roku w czasie Dni Kultury Polskiej w Koszycach. Koncerty najmłodszych miłośników folkloru ze Stalowej Woli w kolejnych latach oglądali ponadto mieszkańcy Węgier i ZSRR.
W latach 70. z ZPiT “Mali Lasowiacy” współpracowali: choreograf ZPiT “Ziemia Lubelska” Ignacy Wachowiak oraz choreograf ZPiT “Lasowiacy” Antoni Wołczko. Były to lata szczególne, bogate w występy i laury, jakie ukształtowany już artystycznie zespół zdobywał w kraju. Pod opieką i z układami choreograficznymi Aliny Wawrzyniak-Wołczko “Mali Lasowiacy” w latach 1977-1979 byli gośćmi Ogólnopolskiego Festynu Przyjaźni w Zielonej Górze “Barwy przyjaźni”. W 1979 r. zespół uhonorowano nagrodą Komsomołu za propagowanie tańców i pieśni radzieckich. Podczas VI Harcerskiego Festiwalu Młodzieży Szkolnej w Kielcach ZPiT “Mali Lasowiacy” zdobył “Złotą Jodłę”. Pochwały i nagrody, mimo że miłe dla wychowawców i wychowanków zespołu, nie były najważniejszym osiągnięciem “Małych Lasowiaków” w tamtych latach. W okresie tym wykształcił się i sprawdził system edukacji tanecznej. Dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym poznawały piękno ludowych melodii i ludowego tańca, przygotowując się do dnia uroczystego pasowania na “Lasowiaka”. Młodzi tancerze i śpiewacy zapewniali pokoleniową ciągłość reprezentacyjnego składu ZPiT “Lasowiacy”. Dawni “Mali Lasowiacy” byli potem nie tylko tancerzami w ZPiT “Lasowiacy” oraz innych zespołach folklorystycznych takich jak: “Śląsk”, “Centralny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego”, “Krakus” czy “Słowianki”, ale i instruktorami tańca.
Od 1983 r. zespołem młodych adeptów sztuki tańca ludowego zaczęła opiekować się Elżbieta Stec - wychowanka Aliny i Antoniego Wołczków, która na zajęciach rytmiki z przedszkolakami oraz w zaawansowanych grupach “Małych Lasowiaków” przygotowywała następne pokolenia amatorów tańca i śpiewu ludowego. Korepetytorami muzycznymi byli Ewa Woynarowska i Marian Radzikowski. Podczas spotkań tanecznych dzieci poznawały polski folklor regionu kurpiowskiego, śląskiego, beskidzkiego, rzeszowskiego, krakowskiego, lubelskiego, sandomierskiego, wielkopolskiego oraz tańce bratnich narodów.
ZPiT “Mali Lasowiacy” był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. Tak jak przed laty, w roku 1986 i 1987 uczestniczył w Dziecięcym Festynie “Barwy przyjaźni” w Zielonej Górze - w 1986 r. zespół został wyróżniony główną nagrodą “Srebrny Samowar”. W roku 1985 i 1986 był laureatem Dziecięcego Konkursu Piosenki i Tańca “Barwy Przyjaźni” w Zamościu. Zdobył pierwszą nagrodę w Ogólnopolskim Przeglądzie “Korowód Przyjaźni” Konin 1985. W 1988 r. został uhonorowany “Srebrną Jodłą” podczas XV Ogólnopolskiego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach.
ZPiT “Mali Lasowiacy” od 1997 r. prowadzi choreograf i kierownik artystyczny zespołu Marek Zaremba. W 1988 r. młodzi tancerze ze Stalowej Woli otrzymali wyróżnienie podczas Międzywojewódzkiego Przeglądu Dziecięcych Zespołów Tańca Ludowego “Taneczny Krąg” - Przemyśl natomiast w 2001 r. zespół zdobył I miejsce.
Zespół Pieśni i Tańca “Mali Lasowiacy” w latach 1999-2002 brał udział w Ogólnopolskich Spotkaniach Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych “Lasowiaczek” w Stalowej Woli. Od 2000 r. z zespołem “Mali Lasowiacy” współpracowała jako choreograf Anna Strusińska.
Zespół “Mali Lasowiacy” był wielokrotnym laureatem: Międzywojewódzkiego Przeglądu Dziecięcych Zespołów Tańca Ludowego “Taneczny krąg” w Przemyślu (2007, 2009, 2011), Wojewódzkiego Przeglądu Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tańca Ludowego “Garniec” (Łańcut 2010, 2012), Złotym Laureatem “Lasowiaczka” (m.in. 2011)...
W 2013 roku “Mali Lasowiacy” otrzymali Certyfikat Polskiej Sekcji CIOFF na maksymalny okres 5 lat uprawniający do oficjalnego reprezentowania Polskiej Sekcji CIOFF na całym świecie.
Zespołom ZPiT “Lasowiacy” oraz “Mali Lasowiacy” w koncertach krajowych i zagranicznych towarzyszy kapela pod dyrekcją Mieczysława Parucha w składzie (od 2011 roku): skrzypce - Wiesław Gołąbek, Elżbieta Paruch; klarnety - Janusz Hadała, Tadeusz Szubartowski; trąbka - Mieczysław Paruch; akordeon - Piotr Szafraniec; kontrabas - Tadeusz Kara; perkusja - Paweł Różański.
Tekst pochodzi z: Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli (2013): 60 lat naszego Domu Kultury, red. A. Garbacz, s. 58-60.