AGATA STECZKOWSKA

Urodziła się w Stalowej Woli, jest dyrygentką, multiinstrumentalistką, i pedagogiem chóralnym. Posiada słuch doskonały.


Od 7 roku życie koncertuje z Muzykującą Rodziną Steczkowskich, a od 14 roku jest odpowiedzialna za opracowanie repertuaru dla występów Rodziny. Nagrała kilkadziesiąt płyt, cały czas tworzy i komponuje muzykę filmową.


W Stalowej Woli od dziecka uczestniczyła w tworzeniu chóru chłopięcego przez ojca – Stanisława Steczkowskiego. Następnie została w nim akompaniatorską i dyrygentką. Chór istnieje do dzisiaj. Przez wiele lat realizowała „Program Autorski Klas Chóralnych” w szkołach podstawowych. Założyła i prowadziła dziecięce chóry „Mały Cantus” oraz „Puellarum Cantus”. Opracowała zeszyty do nauki muzyki i śpiewu oraz od wielu lat prowadzi seminaria dla nauczycieli, zasiada w jury na wielu festiwalach muzycznych oraz prowadzi warsztaty dla dzieci przejawiających zdolności muzyczne.


Wzbogacała utwory z epoki odrodzenia muzyką romantyczną, współczesną i sakralną wprowadzając przy tym brzmienie obcojęzyczne. Jako młoda dyrygentka wprowadzała nowatorskie elementy brzmieniowe i wizualne chóru. Wykazywała się inwencją twórczą i menadżerską. Koncertowała w wielu krajach Europy ze stalowowolskim chórem. Jej praca pedagoga została zauważona przez Kuratorium Oświaty i Wychowania w Tarnobrzegu. Dzięki temu prowadziła lekcje pokazowe dla nauczycieli muzyki. Swoją współpracę z Miejskim Domem Kultury w Stalowej Woli zakończyła w 2000r. ale ciągle utrzymuje kontakt z chórem. Jest z nim emocjonalnie związana i zaangażowana w jego dalszy rozwój. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieliła się z nową dyrygentką. Do Domu Kultury spływało wiele pochwał, pochlebnych opinii i podziękować związanych z pracą Pani Agaty Steczkowskiej.


Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień. W 2006 roku została uhonorowana Nagrodą Specjalną „w uznaniu nieocenionych zasług dla Kultury Polski”.


Ambasadorem Stalowej Woli została 15 kwietnia 2008 roku. Jest silnie związana z tym miastem, ponieważ cała jej aktualna działalność miała swoje początki właśnie tutaj. Pierwsze muzyczne kroki stawiała u boku ojca – Stanisława Steczkowskiego i po nim przejęła działalność dyrygencką.


W 2024 roku będzie obchodzić jubileusz 40 – lecia pracy zawodowej.