JAKUB WOYNAROWSKI

Urodził się 18 listopada 1982 roku w Stalowej Woli. Mieszka i pracuje w Krakowie. Jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Stalowej Woli, Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie i Krakowskiej Akademii Filmowej. Zakończył studia na Wydziale Grafiki w Międzynarodowej Pracowni Intermediów ASP w Krakowie.


Zajmuje się rysunkiem, malarstwem i fotografią oraz projektowaniem graficznym. Realizuje video i instalacje. Tworzy komiksy (Kolonia karna, Hikikomori), storyboardy oraz ilustracje prasowe i książkowe. Jest zdobywcą Grand Prix w konkursie COM.X podczas 3. Festiwalu Myśli Drukowanej w Szczecinie w 2006 roku oraz Grand Prix 18. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi w 2007 roku. Swoje prace komiksowe publikował na łamach internetowego serwisu Poltergeist oraz w antologiach: Copyright i Komiks Forum.


Realizuje autorskie filmy animowane np. „Zwierciadło” czy „Kroniki Aksolotlów”. Jako animator współpracował z TVP Kultura i z reżyserem Tomaszem Jurkiewiczem. Współpracuje też jako grafik, animator i scenograf z krakowską Grupą Nieformalną KinoFlo. Jest także twórcą muzyki filmowej np. do „Lunatyków” T. Jurkiewicza.


Jest synem Marka Woynarowskiego, który w Stalowej Woli założył teatr „OKNA” i był jego długoletnim reżyserem. Nagrodzonym wielokrotnie człowiekiem kultury w naszym mieście. Matką Jakuba jest Ewa Woynarowska, też silnie związana ze światem kultury i muzyki Stalowej Woli. Jest instruktorską śpiewu i doskonałą dyrygentką.

Tytuł "Ambasadora Stalowej Woli" otrzymał 29 kwietnia 2008 roku w ramach cyklu "Seans pod Palmą".